HABERTÜRK

Akl-ı Kemal


04 Nisan 2013

20.Yüzyılın en etkili asker ve devlet adamlarından biri hiç şüphesiz Mustafa Kemal Atatürk’tür. 1911-1912 yılları arasında aralıksız 11 yıl savaşmış ve neyi var neyi yoksa bu savaşlarda kaybetmiş, bir ulusu önce emperyalizmin, sonra da bağnazlığın ve geri kalmışlığın her türlü baskısından kurtarmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk “ AKL-I KEMAL” yani aklı kemale ermiş bir insandı. En temel özelliği ,akıl ve bilimi “tek yol gösterici “olarak kabul etmiş olmasıydı. Bunun ispatı ise ortada ;

*Çanakkale Savaşları’ndaki olağanüstü kahramanlığının ve başarılarının arkasında akıl ve bilim vardır.

*Kurtuluş Savaşı’ndaki imkansız zaferinin akasında yine akıl ve bilim vardır.

*Ortaçağ kalıntısı toplumu çağdaşlaştırmak için gerçekleştirdiği Türk Devrimi’nin arkasında ise akıllara sığmayacak bir akıl ve bilim vardır.

Helbert Melzing ‘in deyişiyle; “ Eski çağın büyük filozofu Platon’un ‘Ya yöneticiler filozof ya da filozoflar yönetici olsalar’ yolundaki iki bin yıllık dileği, ilk kez 20.yüzyılda Atatürk’ün kişiliğinde tam olarak gerçekleşmiş bulunuyor.”

Bedia Akarsu ; “ Ben Atatürk’ün de bir asker, bir devlet adamı, bir kahraman olduğu kadar, filozof da olduğunu öne sürmekten çekinmeyeceğim” diyerek Atatürk hakkındaki düşüncelerini ifade etmiş.

Atatürk’ün gerçek bir filozof ve lider olduğunu vurgulayan bir çok ismin düşüncelerini sizlerle buradan paylaşabilirim. Fakat yerim sınırlı. Sinan Meydan’ın yazmış olduğu AKL-I KEMAL isimli kitaptan bu isimleri ve düşüncelerini okuyabilirsiniz. Başbakan’ın 49 isimden oluşan olan Akil Adamlar listesinin tartışmaları sürerken, uzun süredir kütüphanemde duran Sinan Meydan’ın yazmış olduğu AKL-I KEMAL isimli kitaba bakma ihtiyacı hissettim. Mustafa Kemal ATATÜRK’e bir çok liderler, ilim ve bilim adamları tarafından neden Akl-ı Kemal ya da akil, bilge insan dendiğini yeniden okumaya başladım.

Atatürk;

*Aralarında Doğu ve Batı filozoflarının eserlerininde bulunduğu 5000’e yakın kitap okumuş.

*Tarih ve Dil konularında bilim insanlarınca tartışılan tezler geliştirmiştir. (Türk tarih tezi ,Güneş Dil Teorisi)

*Matematik, dil, tarih ve din konularında bizzat bilimsel araştırmalar yapmıştır.

*Askerlik, tarih, sosyoloji, geometri ve türlerinde çok sayıda kitap yazmıştır.

*Mimber, Hakimiyeti Milliye ve Ulus gazetelerinde yayımlanan çok sayıda yazı kaleme almıştır.

Şimdi gelelim hükümetin belirlediği Akil Adamlar listesine... Merak ediyorum da isimleri geçen 49 kişinin yaptıklarını toplasanız hepsi bir ATATÜRK eder mi acaba ? Ne dersiniz?