HABERTÜRK

Akıllara zarar açılım..!


03 Temmuz 2010

Star Haber anchormani Uğur Dündar, günün olay adamı Rize Belediye Başkanı hakkında söylediği sözleri işitince ne yalan söyleyeyim resmen mutlu oldum.
Çünkü haberi okuduğum an kan beynime sıçramış hemen bilgisayarın başına geçmiş, konu ile ilgili köşe yazımı yazmaya başlamıştım. Yazımın yayına girmesine bir gün kala benimle aynı şaşkınlığı yaşayan Uğur Dündar konuyu ele almış Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'nın akıllara zarar önerisi karşısında veryansın ediyordu.
Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Kürt sorununa dönük çözüm önerisi olarak, zengin batılı erkeklerin kendilerine metres tutmak yerine Kürt
kadınlarını ikinci üçüncü eş olarak almalarını önermiş ve sert tepkilerle karşılaşınca da 'sözlerim yanlış anlaşıldı' diyerek olayı saptırmaya çalışmış. Şimdi de AKP yönetimi Belediye Başkanı hakkında soruşturma başlatmış.
Dündar haberin VTR'sini geçtikten sonra, Bakırcı hakkında tepkisini şöyle dile getirdi:
"Başkan, 'ikinci eşleriniz Kürt' olsun diyor özetle. Evet sayın seyirciler, burada kadını aşağılama var, cinsiyet ayrımcılığı var, etnik ayrımcılık var. Cinsiyetçi bir yaklaşım... Ya Başkan ne dediğini bilmiyor ya da... pes doğrusu..."

Vallahi bence de pes doğrusu...!
Hani bir benzetme vardır, "Eşeğe altın semer de taksan eşek eşektir" ya da , "Bakırı altınla da kaplasan kazıdın mı altından bakır olduğu ve de gerçek değeri anlaşılır " denir.
Hangi bir örneği ele alırsanız alın bana kalırsa hepsi de son yıllarda yaşadıklarımızı özetlemekte.
Belediye Başkanı Bakırcı'nın ayrıca "İkinci eşler bizim kültürümüzde var. Eş rahatsızdır, çocuğu olmuyordur, belli bir yaşa gelmiştir... Türkiye'de bu gerçek var. 30 yıl gibi bir sürede yaşanan sorunlar böylece çözülebilir" sözleri sizce kendisinin ima ettiği gibi nasıl anlaşılabilir?
Bence bu konu da ilk örneği kendisi başı çekerek başlatsın. Alsın doğudan bir Kürt kızını, ikinci eşi olarak evine getirsin. Herhalde karısı, çoluğu çocuğu mutlaka kendisine destek olacaktır.
Böylece dil, ırk ayrımı olmaksızın akrabalık bağlarını kuvvetlendirsin.
Biz Türkler'de sürü psikolojisi vardır.
Hiç çekinmesin ardı arkası mutlaka gelecektir...