HABERTÜRK

Ah şu Anguslar..


19 Kasım 2010

Bayramın ilk günü yazmış olduğum ‘Vazgeçebilir miyiz?’ adı altındaki yazı oğlumun ilgisini çekmiş olacak ki, gün boyu konu hakkında konuştuk. Sonuçta Hz. İbrahim’e Allah tarafından gönderilen bir koç olmasaydı aynı gelecek kendisini de bekliyor olacaktı.
Konu yıllardır tartışılır. Bu sınavın yalnızca Hz. İbrahim’i sınamak adına yapıldığını karşılığı olarak da kendisi için oğlundan vazgeçebileceğini gören Tanrı’nın, Hz. İbrahim’e oğlu yerine kurban etmesi için bir koç sunduğu gerçeğini görmezden geldik ve kurbanlar vererek genele uyguladık.
Bayramın ikinci günü yine oğlumla beraber akşam haberlerini izliyoruz.
Ortalık kan gölü. Gülelim mi ağlayalım mı?
Kurban, kendisini kurban etmek isteyeni kovalıyor. Bir diğerinde ise kurbanı kesmek isteyen vatandaş kendisini kesiyor. Kurban da kurban etmeye çalışan da, kan revan içinde.
Sonra ekranda Anguslar belirdi.
Oğlum soruyor; “Anne bu Anguslar da nereden çıktı?”
Yanıtlıyorum; “Anguslar, İskoçya’nın kuzey bölgesindeki yerli ırkların karışımından meydana gelmiş. En sık; İskoçya, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştiriliyor. En önemli özellikleri ise tamamen siyah olmaları. Ayrıca boynuzsuz oluşları da yaralanma riskini düşürüyormuş. Üstelik kolay doğum yapmalarıyla ünlülermiş. Şimdi de kesim için bizim ülkemize geldiler. Ha bir de çok hızlı koştukları söylenir. Ama her nedense kimse bu konuya fazla değinmiyor” şeklinde açıklamalarımı sonlandırıyordum ki, ekranda E-5 Karayolu ve koşan bir Angus belirdi.
Meğer kesimhaneye götürülmek istenen Angus son hızla sahiplerinin elinden kaçmış ve kendini E-5 karayolunda bulmuş.Tam o anda ekranda teller üzerinde bir siluet belirdi. Oğlumla teldekinin Angut mu yoksa Angus mu olduğunu anlamaya çalışırken, Angus’un hışmından kaçan bir vatandaş olduğunu gördük.
Bilir misiniz, Angut kuşu eşi öldükten sonra başka bir kuş ile çiftleşmeden hayatının sonuna kadar yas tutan tek cinstir. Ayrıca Angut evcilleştirilebilen bir yaban kuşudur.
Gelelim bizim kaçışını sürdüren Angus’a... Ataköy’den hızla E-5 karayoluna giren Angus sonunda yorgun düşer. Yol ortasında yakalanır ve orada kesilir.
Dehşet içinde bu sahneleri izleyen oğluma döndüm ve son olarak şunu söyledim; “Oğlum, Angut bile insanın Angus’a yaptığını yapmaz...”