HABERTÜRK

Ah, o fotograf karesi


21 Aralık 2012

Çarşamba gününden beri kafamı nereye çevirsem sanki hep aynı resmi görüyorum. Bir türlü gözlerimin önünden gitmiyor. Mavi okul önlüğünün içinde incecik kolları ile bedenini sarmış. ısınmaya çalışıyor. Saçlarını rastgele at kuyruğu yapmış. Yüzü solgun...

Resmi çekiliyormuş çekilmiyormuş belli ki hiç umurunda değil. Çizgili çorapları ve ayağına biraz da küçük geldiği belli olan terlikleri ile karlı yolda yürümeye çalışıyor.

Adı belki Ayşe, belki de Zübeyde...Her ne ise. O, Şanlıurfa Siverek’te kar nedeniyle servis araçları bozulunca okula yürüyerek gitmek zorunda kalan öğrencilerden sadece biri. Diğer 15 öğrencinin durumu da ondan farklı değil. Resme bakılırsa hiç birinin üzerinde mont yok. Dondurucu soğukta paltosuz ve incecik ayakkabıları ile çaresizce kurtarılmayı bekliyorlar.

İşte burası Türkiye...

Gözlerimin önünden gitmeyen o fotoğraf karesi aklıma geldikçe okullarda sanki başka sorun yokmuşcasına kıyafet serbestliği getiren idari makamlara şu soruları sormak istiyorum, Yöneticilerimiz uyuyorlar mı...?

Bu şartlarda okumaya çalışan öğrencilere kıyafeti serbest bıraksanız ne olur bırakmasanız ne olur?

Sizler Türkiye’yi sadece İstanbul, Ankara, İzmir’den mi ibaret sanmaktasınız?

Bilmez misiniz memleketin o bölgelerinde kar her yıl aynı şiddette yağar? Sırf bu nedenle doğu ve güneydoğuda ki köy yolları , dolayısı ile de okullar her yıl kapanmak zorunda kalır. Köylerden okullara gitmeye çalışan öğrenciler bu çileleri her yıl çekerler.

Bazıları şanslıdırlar, çünkü ulaşım imkansız da olsa servis araçları vardır. Bazıları ise şanssızdırlar, çünkü sadece at arabaları vardır... Neden kış mevsimi gelmeden, okullar açılmadan bu bildik sorunlara çareler aranmaz?

Neden bu köylere hizmet gitmez.? Ve yürek parçalayan bu fotoğraf karelerini her yıl ana haber sayfalarında görürüz?

Yerli malı Göktürk uydusu uzayda... Ne mutlu bizlere. Çin’den Türk uzay mekiğini fırlatıp kendimize uzay yolunu açmadan önce Türkiye’den Siverek’e gidip köylerimize yol açmamız çok mu zordu acaba?

KIYAMET KOPTU MU?

Bugün 21 Aralık Cuma...Bizim buralar da ne dev dalgalar ne de başka felaketler olmakta. Beklemedeyim...Henüz ne Marduk gezegenini gördüm, ne de derin uykuya daldım. Ya siz? Sizin oralarda havalar nasıl?