HABERTÜRK

Ağca, iş bulabilir mi?


21 Aralık 2009


Papa suikastinin tetikçisi, Abdi İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca, tahliyesine bir ay kalmasını gerekçe göstererek "İş arama izni"nden yararlanmak istediğini bildirmiş. Haberi okuduğumda eşime, "Sen olsan Mehmet Ali Ağca'ya iş verir misin?" diye sordum.
Damdan düşer gibi sorduğum sorulara bağışıklık kazanmış olan eşim sakin sakin, "Cezasını çekmiş bir insan. Eğer akli dengesi yerindeyse neden olmasın?" dedi.
Hoppala...
Tahmin edeceğiniz gibi bu cevap bende yazma dürtüsü uyandırdığından bilgisayarın başına geçip konuyu bir de sizlerle tartışmaya karar verdim. Yani şimdi top sizde.
Yaklaşık 30 yıldır hapis hayatı yaşamış olan bir insanın akli dengesi yerinde olabilir mi?
Akli dengesinin yerinde olduğunu kabul edelim, siz olsanız Mehmet Ali Ağca'ya iş verir misiniz?
Ağca'nın, İpekçi cinayetinden aldığı ölüm cezası 1991 yılında yürürlüğe konulan İnfaz Yasası gereği 10 yıl hapse çevrilmişti. Kadıköy'de iki ayrı gasp ve soygun suçlarından aldığı toplam 36 yıl ağır hapis cezası da kamuoyunda 'Rahşan Affı' olarak bilinen Af Yasası nedeniyle 7 yıl 2 ay hapse çevrilmişti. Hatırlarsanız 12 Ocak 2006 tarihinde de serbest bırakılmıştı.
Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine, Yargıtay tahliye kararını oybirliğiyle bozmuş, Mehmet Ali Ağca 20 Ocak 2006 tarihinde tekrar tutuklanıp Kartal H Tipi Cezaevi'ne konulmuştu.
Yıllardır üzerinden çıkarmadığı mavi kazağının özgürlüğü temsil ettiğini iddia eden, 18 Ocak 2010'da özgür kalacak olan Ağca, iş bulabilir mi?
Mavi kazaklı Ağca'ya iş verir misiniz?
Diyeceksiniz ki dert edindiğin şeye bak. Haklısınız...
Ülkede kriz dalgası almış başını gitmiş. Memleketin işçisi, emeklisi, emekçisi, esnafı, eczacısı, doktoru, sanayicisi sokaklara dökülmüş, genç işsizliği yüzde 23.3'e dayanmış, Türkiye küçüldükçe küçülüyorken DTP kapatılmış, milletvekilleri istifadan vazgeçmişken, Ardahan'ın Hanak ilçesinde tuvalet olmamasına rağmen 4 ay önce kadınlar için aerobik salonu açılmışken benim dert edindiğim şeye bakın. Ama ne yapayım, merak işte... (Kedinin başına ne gelirse meraktan gelirmiş...)
Aslında Ağca hapisten çıktığında bütün bu sorunlarla yüzleşip "Ne olur beni biraz daha içerde tutun" diyebilir.
Ya da...
Buldum...!!!
Ardahan Hanak'taki aerobik salonunda "aerobik" diyemeyen Hanaklılara, Ağca telaffuz dersi versin.