HABERTÜRK

Açılım açılımdır..


10 Şubat 2010


Eğer açılacaksak, lütfen tam açılalım. Bir tarafı aç, diğer tarafı açma olmaz.. Yarı açık yarı kapalı da olmaz. Ya tam aç, ya hiç açma..! Yine hangi konuya taktığımı merak ediyorsunuz değil mi? Açılımlara... Lazlara sormak istiyorum; Neden siz de açılımlardan faydalanarak kendi demokratik açılımınızı talep etmiyorsunuz? Ermeniler, Kürtler, Aleviler istiyor. Şimdi Çerkezler de istiyormuş. Ya da Balkanlardan gelenler? Sizler neden istemiyorsunuz? Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun tahminine göre sayıları altı milyonu bulan Çerkezler'in aktif temsilcileri, 'Demokratik Çerkez Girişimi' adı altında taleplerini dile getirmek üzere bir araya gelmişler. Newsweek dergisinde okuduğum bu haber nedense beni hiç şaşırtmadı.

YURDUN HERYANINDALAR

Kafkasya'dan 19.'uncu yüzyıl sonunda Anadolu'ya göç etmeye zorlanmış Adge, Abaza, Oset, Çeçen ve Dağıstanlılar'dan oluşan, Osmanlı'dan kalma alışkanlıkla Çerkez olarak anılan topluluklar, Türk topraklarında geniş bir coğrafyada yaşamaktalar.
Çerkez hareketi; Ana dilde seçmeli eğitimi, anadilde isim ve yer adlarının tanınmasını, anadilde televizyon ve televizyon haklarını dile getirmek istemekteymiş. Ama en çok da resmi tarihlerinin yeniden yazılmasını arzu ediyorlarmış. Özellikle de Çerkez Ethem isyanına ilişkin bilgilerin tarafsız olarak yeniden gözden geçirilmesini talep ediyorlarmış. Aklıma geldi de Lazlar, Aleviler, Girit kökenliler, Selanik kökenliler hatta Arap kökenlilerde Türkiye'de geniş bir coğrafyada yaşamaktalar.

PEKİ HANGİ TARAFTAYIZ?

Anne tarafından Selanikli, baba tarafından Giritli olan örneğin ben İzmirliyim.
Eşim ise Artvin doğumlu ve Çeçen. Peki şimdi ne olacak? Açılacak olan hangi açılıma dahil olmalıyım? Selaniklilerin mi, Giritlilerin mi yoksa eş durumundan Çeçenlerin mi? Eşime sordum; "Senin açılım talebiniz olduğundan haberin var mı?" Yanıt; " Hayır. Ben Türküm" Çerkez gelinimize aynı soruyu sordum; "Senin açılım talebinizden haberin var mı?" Yanıt; "Hayır. Ben Türküm. Ayşem senin yine kafan karışmış, gel sana Çerkez Tavuğu yedireyim de kendine gel." İşte beklediğim yanıt. Ben de Türküm!