HABERTÜRK

Acaba hayat içki ve seksten mi ibaret?


26 Ocak 2011

AK Parti İzmir İl Başkanlığı’na atanan Ömer Cihat Akay’ın işi gerçekten çok zor.

Neden mi?

Öncelikle ne zaman Başbakan ya da Bakanlardan biri İzmir’e gelecek olsalar kapının önünü süpürmek yine hep ona kalacak da ondan. Çünkü baksanıza, her gelen İzmir hakkında yeni yeni methiyeler diziyor.

Bir süre önce Ege Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ESİAD) konuğu olarak gelen ve yine İzmir’de ilginç açıklamalarda bulunan Hüseyin Çelik’i hatırlarsanız; İzmir’den armoni değil kakafoni çıktığını ileri sürmüştü. Hatta daha da ileri giderek, İzmir’i dört tekerine fren takılmış arabaya benzetip, “İzmir’de bir şeye engel olma zihniyeti, çözümün bir parçası olmaktan daha öne geçiyor” demişti.

Sonuç olarak da şiddetli bir şekilde İzmirlilerden tepki almıştı.

Şimdi de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yaşam tarzına müdahale konusundaki endişelerin yapay olduğunu belirterek yine İzmir’de basın mensuplarına “Hayat içkiden ve seksten ibaret değil” şeklinde bir cümle sarf etmiş. Sayın Arınç bu açıklamayı İzmir dışında bir şehirde yapmış olsaydı inanın beni bu kadar rahatsız etmezdi. İzmir’e yeni atanan AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay’ı cumartesi günü ziyaret eden Arınç, gündeme ilişkin soruları yanıtlarken bu cümleyi kurmayı da ihmal etmemiş. Diğer taraftan cümleye “İzmir’in böyle bir endişesi” başlığı ile başlamanın yanlışlığını söylerken, arkasından endişe duyabilecek insan sayısını İzmir’de 5-10 kişi ya da 500 bin kişi olarak sınırlamayı da ihmal etmemiş. AK Parti’nin yönetim kadrosu İzmir’de İzmirliler adına yorumlar getirmenin yanlışlığını anlayamadı.

İzmir gerçekten ‘şımarık bir çocuk’ gibidir. Nasıl şımarık çocuklar söylenenin aksini yapmayı kendilerinde hak görürler; İzmirliler de aynı şekilde davranırlar. İşte size İzmirlilere ulaşma yolunda kolay bir ip ucu...

Ayrıca, İzmirliler için çağdaşlık içki kadehlerinde ya da sekste değildir. İzmir için çağdaşlık Atatürk’ün ve O’nun ilkelerinin izinden gitmektir.

Bu da benden AK Parti yönetim kadrosuna ikinci ip ucu...