HABERTÜRK

Aborjinler...???


31 Aralık 2010

Bir süre İstanbul’da yaşayıp ara ara İzmir’e gelmek bazen çok ilginç olabiliyor. Çünkü İstanbul’da iken bölge gazetelerini okumak mümkün olmuyor.
İnternetten takip etmeye çalışsanız da konuların içine tam olarak giremiyorsunuz, olaylara hakim olamayabiliyorsunuz. Ama ne zaman İzmir’e gelsem ve bölge gazetelerini elime alsam en ince detaylarına kadar okur, her defasında da ilginç tartışmalar veya sorunlarla karşılaşırım.
Diğer taraftan da ülkede nelerle boğuşulurken bazı geri kalmış zihniyetleri görür ve üzülürüm. Örneğin şu Aborjinler tartışması...
Dün İzmir’de ilk sabahımdı. Gazeteleri açtığımda okuduğum ilk haberde ister istemez bu tartışma oldu.
MHP’li Meclis Üyesi Ahmet İncesu’nun balerinleri Aborjinlere benzetmesi. İnanın aklım almadı... Fakat bu haber beni birden geçmişe sürükledi. Bir zamanlar babamla olan bir tartışmam aklıma geldi.
Karşıyaka Cumhuriyet İlkokulu’na gittiğim yıllarda annem beni meşhur Aynur Ressamoğlu Bale Okulu’na yazdırmıştı.
Bir dönemde yine tanınmış Karşıyaka’daki İkizler Bale Dershanesi’ne gitmiştim.
Her iki bale okulunda da öğretmenlerim yeteneğimi ziyan etmememi, konservatuvarda eğitime devam etmemi tavsiye etmişlerdi. Bale yapmayı o kadar seviyordum ki, bu isteğimi ve öğretmenlerimin söylediklerini babama iletmiştim.
Çünkü annem karar verilmesi gereken konularda her zaman olduğu gibi topu yine babama atmıştı. Babamın sözlerini bugün dahi unutmadım ve içimde bale hep bir özlem olarak kaldı. Babam aynen şu sözlerle tepki vermişti:
“Dansöz mü olacaksın? Okuyup üniversiteye gitmek varken ne işin var. Hobi olarak yaptın işte.” Bu sözlerin sarf edildiği dönem yanlış hatırlamıyorsam 1978-79 yıllarıydı. Aradan 30 yıl geçmiş.
Eğer bir kız evladım olsaydı hiç düşünmez balerin olması için teşvik ederdim.
Bugün bile bir bale resitalini seyrederken huşu içinde olur, kendimi kaybederim.
Ama bu duyguyu anlayabilmek için biraz duyarlı olmak, sanata saygı duymak, onların dünyasına girebilmek lazım.
Öncelikle de bilgi, eğitim ve kültür lazım. İzmir İl Genel Meclisi üyeleri, hizmet binasına dönüştürecekleri İzmir Devlet ve Opera Balesi’ni yerlerinden çıkarmaya çalışıyorlarmış.
Bu düşüncesizliğe birileri engel olmalı. MHP’li Meclis Üyesi’ni ise “Bale sanatçılarının benim için Aborjinlerden farkı yok” sözlerinden dolayı kınıyorum. İzmir’e yakışmıyor...