HABERTÜRK

Aaaa! Hafızlar azalmış


24 Kasım 2010

Aksiyon dergisinin Kasım ayı sayısını kurcalarken, “Tükiye’de hafız olmak” başlıklı araştırma yazısını gördüm. İlgimi çekti, çünkü son yıllarda İlahiyat fakülteleri ile ilgili yaşanan tartışmalar doruk noktalara ulaştı ve toplumu rahatsız edecek boyutlara geldi.
İlahiyattan mezun olup dış ticaret uzmanı, doktor, avukat olan birçok vatandaşımız var. Bunların ortak paydası Kuran’ı Kerim’i ezberlemiş olmaları. Genelde İlahiyat Fakültesi mezunu oldukları bilinenler için “İyi hafızdır. Bu nedenle belagatı kuvvetlidir” derler.
Benzer görüşü birçokları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için de paylaşırlar ve sık sık halk arasında “İyi hatiptir. Bu nedenle halka güzel hitap eder” denir.
Fakat derginin araştırması beni şaşırttı. Çünkü aşağı yukarı 2000’li yıllardan beri din ve dine bağımlı eğitim konuları (başörtüsü tartışmalarında olduğu gibi) o kadar çok gündemimizi meşgul etti ki, sanki İlahiyat fakültelerine rağbet artmıştır düşüncesine kapılmıştım.
Halbuki araştırmaya göre Türkiye’de yıllara göre hafız sayısı gittikçe azalmış. Örneğin; 2001 yılında hafız sayısı toplam 4292 iken 2009 yılında 2985’e düşmüş. En düşük rakam 2003 yılında. 2003’te sadece 1417 kişi hafız olmuş.
‘Sana ne hafız sayısından’ dediğinizi duyar gibiyim... Kedinin başına ne gelirse meraktan gelirmiş. Sonunda başıma gelecekleri hep beraber izleriz artık...
Peki, gün onların günü iken Türkiye’de hafız sayısı neden azalıyor? Ülkemizde tam 88 bin 821 hafız olduğunu biliyor muydunuz?
Köylerde dededen toruna hafızlık yapılan aileler bu rakama dahil değillermiş.
666 sayfalık Kuran’ın 6 bin 666 ayetini bir kişinin nasıl ezberleyebildiğini hep merak etmişimdir.
Bu konuya işin uzmanları şöyle açıklama getirmişler; Türkiye’de ‘Osmanlı Usulü’ önce her cüzün son sayfası, ardından bir önceki sayfa ezberleniyormuş. Onlara da tek tek yeni sayfalar ekleniyormuş. Bu şekilde tüm cüz tamamlanıyor ve öğrenci hafızlığını tamamlıyormuş.
Hafız arkadaşlara bir kez daha saygıyla şapka çıkartıyorum.
Hani kazara ailem “Ah! Kızımız hafız olsun” deselermiş, ben bu yaşımda ilk sayfalarda debeleniyor olurdum. Allah herkesi ne yapacağını çok iyi biliyor...