HABERTÜRK

90’lı yıllar? Sakın ha!


17 Kasım 2012

Son zamanların favori dizilerinden olan 80’ler dizisini zaman zaman ben de keyifle izliyorum. 80’li yılları izlerken benim yaş grubum mutlaka, “Ah...ah.. o yıllar!” diyerek iç geçiriyordur.

Diziyi İzlerken bazen, “Aaaa bizim evde de böyle duvar kağıdı vardı.Ya da bizim kültablasının, koltuğun aynısı” dediğim çok anlar olmuştur. O yıllarda lise talebesiydim. Sorunsuz, sorumsuz ... Geçen yıllar içinde kaybettiğim bir çok sevdiklerim de henüz hayattaydılar. Dedem, babaannem, canım arkadaşım Zuhal ve daha niceleri...

NASIL GEÇTİ...
Reklam ve dizi sektöründe çalışan kardeşim dün akşam yemeği esnasında (muhtemelen beni kızdırmak için) mahsun bir ses tonuyla; “Abla biliyor musun yakında 90’lar diye bir dizi çekilecek” deme gafletinde bulundu. Önce ne demek istediğini tam olarak kavrayamadım. Jet hızıyla beynimi yoklayarak 80’ler dizisinin gençlik yıllarım olduğunu düşünüp 90’lara geldim. Ne olmuştu?

91 yılında oğlum doğmuştu. Emekledi, yürüdü, koştu, düştü, kalktı derken oğlumun okul yılları başlamıştı. Okuma yazma öğrenme çabası, çarpım tablosunu ezberlemeye çalışması, dört basamaklı işlemleri görüp minik parmaklarıyla yazması... Hepsi film şeridi gibi gözlerimin önünden kaydı geçti. Evet, evet... 90’lı yıllar oğlumun okul yılları idi. Çocukta bakarım, kariyerde yaparım, evime de koşarım derken 90’ların bitişi 2000’li yılların başlaması.

2001-2002-2003.. 04 .... 05...

2012’yi gördüğümde oğlum üniversite talebesi, ben ise görmüş ve geçirmiş orta yaşlı bir kadın olmuştum. Sakın ha..! Ya kondurmak istemediğimden ya da hızla geçen bu yılları beynim reddettiğinden kardeşime; “Nasıl yani... Ne demek? 90’ların nesi varmış? 90 dediğin nedir ki? Kaç yıl öncesi ki? Nesini dizi yapacaklar yakın geçmişin ?”

- “Abla, 80 dediğinin senin gençliğin, 90 ise benim gençliğim oluyor.”

- “Bora, biraz acımasız olmadı mı bu?”

- “Acı ama gerçek. Benim gençlik yıllarım bile dizi olduğuna göre.... Sanırım artık ben de senin gibi geçmiş zaman oluyorum.”

- “Bora kaşınma... Tamam 45 yaşındayım.Yine de 90’lar dediğin daha dün değil miydi?”

- “Yaaaa, tabi ablacığım şunun şurası alt tarafı 22 yıl önce. Ben kendimi alıştırdım da , ama galiba sana çok ağır gelecek. “

- “Boraaaaaaa..! (Kimse 90’lar diye bir dizi çekme hatasına düşmesin. Kesinlikle izlemem.Sakın ha..!)