HABERTÜRK

90 kuşağı


19 Haziran 2013

Hiç kuşkusuz ki Gezi direnişi, Türkiye’nin siyasal yelpazesini değiştirdi. Çünkü kendilerinden beklenmedik bir şekilde 90 kuşağı gençleri Gezi direnişinin hem çatısını oluşturdular hem de direnişin ruhunu yansıttılar.

Bunların çoğu 90’lı yıllarda doğmuş ve şimdi 20 yaş civarında olan gençler. Onlara bugün 90 kuşağı diyoruz.

Bu gençlerden biri oğlum... Dolayısı ile bu kuşağı çok yakından tanıyorum. Üniversite öğrencisi olan oğlumu bir anne olarak ne kadar Taksim Gezi Parkı’ndan uzak tutma çabasına girdiysem de başarılı olamadım. Gece yarısı bana telefonda “evde uyuyorum” dese de sonradan öğrendim ki soluğu yine orada almış.

Tertemiz bir 90 kuşağı genci... Bu gençler dünyayı bilen, ileri teknolojiyi ve sosyal medyayı kullanan, hoşgörülü, zeki ve esprili, bilinçli bir kuşak.

Neredeyse tamamı hiçbir partiye veya örgüte bağlı değil. Ve büyük ölçüde yaşam tarzlarına yapılan baskılar sonucu başkaldırdılar. Taksim’in son yeşil alanı Gezi Parkı’nın yok edilmesine isyan ettiler. Her şekilde kullandıkları sosyal medya, twitter sayesinde örgütlenip Gezi’ye koştular. Şimdi ise 90 kuşağının önünde önemli bir sınav var. AK Parti iktidarı ile sandıkta hesaplaşma... Burada karanlık bir nokta var. Çünkü Gezi direnişçileri ‘Aramızda parti istemiyoruz’ diyerek CHP’ye de mesafe koydular.

EKSİLERİ VAR

Hatta o kadar ki CHP’nin direnişe daha aktif katılmasını engellediler bile diyebiliriz. Tekrar ediyorum, bu gençler hiçbir partinin ya da siyasi örgütün elemanı, üyesi değil.

90 gençleri, direnişle, biber gazıyla, diktayla tanıştıkları gibi önümüzdeki aylarda sandıkla da tanışacaklar. Yanlız hanelerinde kocaman bir eksileri var. Onlar kapı kapı gezerek oy toplamayı, taban siyasetini, siyaset yapmayı bilmiyorlar.

Hatta siyasetten hoşlanmıyorlar. Onlar bilgisayar oyunları ile rekabeti, facebook hesapları ile tweetlerini takip etmeyi tercih ediyor olsalar da taşın altına ellerini koyacaklar.

Aksi takdirde bu başkaldırıları sonuçsuz kalacağı gibi, hayatlarının sandıktaki ilk yenilgisi de olabilir. Anlayacağınız, 90 gençlerini önümüzdeki seçimlerde zor bir sınav bekliyor.