HABERTÜRK

8 Mart yaklaşırken


07 Mart 2015

 

Sene 2015... Dünya Kadınlar Günü yaklaşıyor. Türkiye’de gündemdeki soru: Kadın cinayetleri neden arttı?

Her ne kadar 21. yüzyılda hala bu konuyu konuşmak dehşet verici olsa da yine de ilerleme kaydettik sayılır. Çünkü bugün “kadına şiddet” konusu en azından artık toplumsal bir sorun olarak ele alınmakta, gündem oluşturmakta ve tartışılmakta. Eskiden katledilen ya da şiddet gören kadınların haberleri kamufle edilir ya da kısa bir üçüncü sayfa haberi olarak yer alırlardı. Bugün ise manşetlerden inmediği gibi, görsel basında da sık sık tartışılıyor.

Çünkü hem cinayetler arttı, hem de kadınların katlediliş şekilleri her geçen gün daha da vahşileşmeye başladı. Artık sadece silahla ya da bıçakla öldürülmemekteler. Parçalanıyorlar, yakılıyorlar, insanın kanını donduracak şekillerde işkencelere maruz kalıyorlar. Münevver Karabulut ve Özgecan örneklerinde olduğu gibi...

Yıllardır “Kadın cinayetleri artmadı, görünürlük arttı” tezini savunan iktidarın, kadınları koruyamadığı gerçeği de 2015 yılında artık iyice kanıtlanmış oldu. Evet ,kadın cinayetleri ister istemez görünür oldu.Çünkü sayıları saklanamayacak kadar arttı.

Ayrıca bu toplumsal soruna görünürlük kazandıranlar son yıllarda canları için mücadele eden kadınlar ile öldürülen kadınların aileleri oldular.

Bütün bu gelişmeler önümüzde ki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bana kalırsa daha da anlamlı kılıyor.

Başa dönersek, kadın cinayetlerinin görünmez kılındığı günlerden bugünlere gelmiş olması ve “neden arttı?” sorusunun tartışılıyor olması, soruna çözüm bulunduğu anlamına gelmiyor.

 

İKİ İLDE EYLEM

 

Uzun lafın kısası kadınlar hala şiddet görüyorlar ve hunharca katlediliyorlar. Hem de göz göre göre... Kadınların öldürülmemesi için yıllardır aynı şeyi söyleyen ve çözüm önerileri üreterek meclise götüren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yarın birçok ilde eylem yapmaya hazırlanıyor.

İzmir’deki eylem, yarın saat 16.00’da Kıbrıs Şehitleri ÖSYM önünde yapılacak. İstanbul’daki eylem ise 14.00’de Taksim Tünel Meydanı’nda.

Gönlüm İzmir’den yana olsa da yarın Taksim Tünel Meydanı’nda olacağım ve “Kadına şiddete çözüm“ diye haykıracağım.