HABERTÜRK

52 yaş üzerindeki siyasetçilere duyurulur..!


13 Ekim 2010

Bana kalırsa bu araştırma son derece önemli. Sırf bu nedenle köşemde bu konuya yer vererek siyasetçilerimizi ve onları seçen halkımızı uyarmak istiyorum.
Ayrıca tam ben bu haberi okuduğum sırada beni telefonla arayan, aktif siyasetin içindeki bir arkadaşım şöyle diyordu; “Artık 52 yaşına geldim. Bu yaştan sonra milletvekili olmayacaksam ne zaman olacağım. Yıllardır mücadele etmekteyim.”
Her ne kadar arkadaşım bu konudaki şikayetlerini sıralarken bahsedeceğim haberden bihaber olsa da, tabiri yerinde ise ‘cuk’ diye kafamdaki soru işaretlerini cevaplamış oldu.
Şimdi gelelim benim son derece dikkatle okuduğum ve değerlendirmeye aldığım haberin içeriğine: İskoçya’da Glamorgan Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, gerek kadınların, gerekse erkeklerin 52 yaşından itibaren olayların gülünç yönlerini görebilme yeteneklerini yitirmeye başladıklarını ve dolayısıyla daha asabi ve somurtkan olduklarını öne sürmüş. Bilim adamlarının araştırmasına göre, bir bebek günde 300 kez gülümserken, 20-30 yaşlarındaki bir kişi de bu sayı 4’e kadar geriliyor. Gülmenin vücudun mutluluk hormonu salgılamasına yardımcı olduğunu hatırlatan bilim adamları, insanlara ‘gülmeyi unutmayın’ tavsiyesinde bulunuyor.
Lütfen şöyle bir düşünün. TBMM içindeki 550 milletvekilin yaş ortalaması nedir? Ben sizlere söyleyeyim. Aşağı yukarı 50 ve üzeri...
Yani bizleri mutsuz, huzursuz, gülmeyi unutmuş, umutsuz insanlar yönetmekte. Türkiye’de neden insanların yüzleri gülmez hale geldi? Neden sürekli sanki stres ve gerginlik içinde yaşamaya mahkum edildik?
Cevabı, İskoçyalı bilim adamları bulmuş. Bizleri 52 yaş üzerindeki mizah yeteneğini kaybetmiş, asabi insanlar yönetmekte. Örneklerini sıralamak gerekirse; Tayip Erdoğan 56, Devlet Bahçeli 62, Kemal Kılıçdaroğlu 62 ....
Gördüğünüz gibi benzer örnekleri sıralamak mümkün. Siyasetçilerimizin hep söyledikleri,
“Gençlere yol açmalıyız. Gençleri siyasete kazandırmalıyız” sözleri ülkemizde hayalden öte bir şey değil. Çünkü gençlerin önünü açmayanlar, onlara yol vermeyenler 52 yaş üzerindeki mutsuz, gülmeyi unutmuş bu insanlar ...