HABERTÜRK

4+4+4 hakkında bilmediklerimiz


05 Mayıs 2012

Eğitim sistemimizin dönüşüm süreci, 4+4+4'ün sancıları, sakıncaları derken olaya meğer hep sosyal açıdan bakmışız. Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçaroğlu 4+4+4'e isyan edip "Dönüşüm sürecinde yine birilerine rant sağlanacak" diye bas bas bağırırken derdini tam anlatamamış.
Meğer eğitimde dönüşüme yönelik olarak Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir işletme modeline geçme hazırlığındaymış. Sektöre liberalleşmeyi getirecek olan model, mevcut eğitim patronlarına büyüme imkanı tanırken farklı sektörlerden girişimcilere de eğitim işletmeciliğinin kapılarını açıyormuş.
Anlayacağınız amaç, eğitimde de özelleştirme yoluna gitmek.
Kamu - özel ortaklığı ve Teşvik Yasası yoluyla yatırımcıya iki seçenek sunulması planlanmaktaymış. Bu duruma göre yatırımcıya arazi tahsis edilebilecek. Var olan okulun modernizasyonu sağlanabilecek veya atıl durumdaki bir okul özel sektöre dilediği gibi kullanması için verilebilecek, karşılığında belirlenen standartlarda yeni bir okul yapması istenecekmiş.
Eğitim hizmeti devlet tarafından verilmeye devam edecek. Okul binasını devlete kiralayacak 'işletmeci', okulu ve alanını son zil çaldıktan sonra da istediği gibi değerlendirebilecek.
İşte tam bu noktada aklıma şu soru takıldı:
Özelleştirilmiş olan okulun son zili çalıp da öğrenciler ve öğretmenler okulu terk ettkleri saat 1 7.00'den sonra işletmeci o okulda ne iş yapabilir?
O saatten sonra sınıfları büro olarak kullanamaz.
İmalat, toplantı ya da ticaret yapamaz.
Yapsa yapsa en fazla okul bahçesini otopark yapar. Başka...?
Ama tabi işin bu dezavantajının yanı sıra bir de tatlı yüzü var.
Teşvik Yasası'ndan faydalanmak isteyen yatırımcılar okulu nerede açarlarsa açsınlar onlar için 5. Bölge Teşvik kuralları işleyecekmiş.
Eğitim gündeminin sıcak olduğu şu günlerde, bizler kendimizi hem duygusal hem de sosyal açıdan sistemin olumsuzluklarına öyle bir kaptırmışız ki 201 7 yılının ilk yarısı itibarıyla uygulanmaya başlanacak olan bu yeni yaptırımlardan ve teşviğin avantajlarından habersiz kalmışız.
Bir sonraki yazımda sizleri konu hakkında daha detaylı bilgilendireceğim.
Herkese iyi ve sağlıklı bir hafta sonu dilerim...