HABERTÜRK

300 Gün davası...


19 Şubat 2013

BİR dönemin sevilen  dizisi “Avrupa Yakası”nda “Yaprak” karakterini canlandıran oyuncu Hale Caneroğlu eşi Emre Taşkın‘la 3 yıl evil kaldıktan sonra boşanmış. Ancak çiftin evliliği uzun sürmemiş ve geçtiğimiz ay boşanmışlar.

Boşanma gerekçesi olarak Hale Caneroğlu, eşinin çocuk istemediğini kendisinin ise anne olmak isteğini söylemiş.

(Aklıma takılan konu ile ilgili olarak Caneroğlu’nun gerekçesi son derece önemli.)

Bu arada (aradan kısa sure geçmesine rağmen) yeniden evlenmek isteyen Caneroğlu , geçtiğimiz günlerde İstanbul Aile Mahkemesi’ne başvurarak , “iddet müddetinin kaldırılması” (yani bekleme süresinin kısaltılması) talebinde bulunmuş.

Habe, tahmin edeceğiniz gibi aklıma hemen, ‘iddet süresi acaba erkekler için de geçerli mi?“ sorusunu getirdi.

Tabi ki duymak istemeyeceğim yanıta hemen ulaştım.

Böyle bir bekleme süresi erkekler için geçerli değilmiş.

Yani boşanan kadın kanunlarımıza göre ancak aradan 300 gün geçtikten sonra bir başkası ile evlenebilirken, erkek isterse ertesi gün evlenebiliyor.

Nedenine gelince...

Günümüz şartları, her geçen gün gelişen tıp bilim dalı ve teknoloji göz önüne alındığında kadınların evlenebilmek için 300 gün beklemelerinin gerekçesi o kadar saçma ki...

Açıklama şöyle ; Boşandıktan 300 gün içinde dünyaya gelen çocuğun babası eski eş olarak kabul edilir. Yani boşanma sırasında hamile ise ya da bunun farkında değilse diye kadının ve doğan çocuğun nesebinin belirlenmesi ve korunması açısından uygulanan bir hukuk kuralıdır. Zaten iddet müddetinin kaldırılması için başvurulduğunda, kadının hamile olup olmadığı tespit edilir, hamile değil ise, bekleme süresi kaldırılarak evlenmesi yolu açılır.

Anlaşılacağı üzere ülkemizde kadınlara bu konuda da ikinci sınıf insan muamelesi yapılmakta.

Günümüz şartlarını göz önüne alarak , boşanan kadından hamilelik testi istersiniz ( ki sonuçlar anında çıkıyor), sonuç negativ ise kadın zaten hamile değildir. Ve 300 gün beklemesine de gerek yoktur.

Peki, ya boşanmış kadına iddet süresini kaldırmak için yapılan hamilelik testine ne demeli ?

Sanki boşandığı günden itibaren kadın eski kocasından başka erkekle ilişkiye giremezmiş gibi...

Komik desem inanın komik değil...

Gülelim bari ağlanacak halimize...