HABERTÜRK

30 Mart nasıl bir seçim?


05 Mart 2014

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla siyaset arenası hareketlenirken biz Türk halkının da huzuru her geçen gün biraz daha kaçıyor. Kendi adıma durumu şöyle açıklayayım; Mart ayına girdiğimizden beri resmen takvim yapraklarını geri geri sayar oldum. Bakın bugün 5 Mart... Seçimlere 25 gün kaldı.

Diğer bir deyişle, yaşadığımız rezil günlerin bitmesine 25 gün kaldı. 30 Mart’ta yerel seçimlerinde yerel yöneticilerden, adaylardan ziyade anlaşılan o ki, AKP politikaları oylanacak.

HABERCİSİ OLACAK

Öte yandan 30 Mart’ta alınacak sonuçlar bundan sonraki gidişatın da habercisi olacak.

Mevcut iktidar politikalarını, son zamanlarda yaşanan olayları ve tapeleri düşünecek olursak, İzmir‘de 30 Mart’ta büyük bir süpriz yaşayacağımızı zannetmiyorum. AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, hazırladıkları 1414 proje içerisinde “İçinde insan odaklı bir şey yok, projeler çalıntı ve hayal ürünü” eleştirilerine sert cevaplar veriyor. Fakat AK Partili’lerin unutmamaları gereken bir gerçek var; içinde bulunulan ekonomik durum, ideolojik ve kültürel farklılıklar gibi pek çok etmen İzmirli seçmenin tercihlerini her zaman direk olarak etkilemiştir. 1414 değil 2000 projeniz olsa da bu gerçek İzmir ve İzmirliler adına değişmez. Daha önceki yerel ve genel seçimlerde olduğu gibi İzmir, bu seçimlerde de partiler arası rekabetin, özellikle AK Parti’nin odağı durumunda. Ve aslına bakacak olursanız bu seçimlerde AK Parti’nin lehine pek çok şey var. Örneğin ilk defa “Büyükşehir Yasası“ kapsamında daha önce büyükşehre dahil olmayan Bergama, Kınık, Ödemiş, Beydağ, Kiraz gibi kırsal kesimin ağırlıkta olduğu bölgeler dahil olacaklar. Bilindiği üzere kırsal alana gidildikçe muhafazakar eğilimler de artar. Eh bu da AK Parti’nin İzmir’de arayıp da bulamadığı bir durum. Aslında yıllardır anlatamadığımız bir şey var. CHP’nin kalesi konumunda olan İzmirliler aslında CHP’ye oy vermiyorlar.

Kendi yaşam tarzlarına, onun korunmasına, kültürel farklılıklarına oy veriyorlar. Ve AK Parti “İzmir’i alacağız”, “İzmir’i feth edeceğiz” dedikçe İzmirliler’de negatif algı oluşuyor. Yani eğer bu seçimlerde de AK Parti, İzmir’de umduğunu bulamazsa, demek ki İzmirliler’in 1414 proje ile hiç işleri yok. Anlayana...