HABERTÜRK

2012’nin kadınları


25 Aralık 2012

2012 yılının son haftasındayız. Haftaya bugün (nasipse) yeni yılın ilk gününü yaşayacağız.

Bu hafta içi muhtemelen birçok köşe yazarı yılın olaylarını hatırlatan ve değerlendiren yazılar yazacak. Hatta bazıları da 2013 yılı adına kehanetlerde bulunacak.

Bense beni bu yıl değişik alanlarda etkileyen kadınlardan sizlere bahsetmek istiyorum.

Örneğin biri Aung San Su Kyi...

1990 öncesinde askeri cunta tarafından ev hapsine alınan ve özgürlüğüne kavuşmak için 24 yıl beklemesi gereken demokrasi kahramanı...

Su Kyi, nihayet 2010 yılında serbest bırakıldı ve 2012 yılında seçimleri kazanarak parlamentoya girdi. Ve ülkesinin siyasi sahnesinde yeniden yerini aldı. 1991 yılında kendisine verilen Nobel barış Ödülü’ne de ancak bu sene kavuşabildi.

Bana kalırsa 2012 yılında adından en fazla söz ettiren kadın politikacıydı. Bütün dünyanın desteğini ve sempatisini kazandı.

Kendisini benim için ilginç kılan ise ona verilen “Demir Kelebek “ lakabı.

Çünkü ona “Demir Kelebek “ lakabını verdiren yumuşak, uzlaşmacı ve muhalif tavrını maalesef Myanmar’da Budistler tarafından Müslümanlara yöneltilen saldırı ve katliamlar konusunda (her nedense) göstermedi ve sessiz kaldı.

İlginç değil mi?

50 Ton Üçlemesi

Bizim grupta bulunan kadınların içinde “Grinin 50 Tonu” romanını ve devamında gelen diğer iki seriyi (Karanlığın 50 Tonu - Özgürlüğün 50 Tonu) okumayan yok.

Yalnızca okumakla kalsak iyi, aramızda en ince ayrıntısına kadar tartışmayı da ihmal etmedik. Hem de günlerce...

Dünya kadınları arasında da çok konuşulduğuna inandığımdan 2012 yılının en önemli kadınlarından bir diğeri de bana kalırsa Erika Lonard James...

Daha üç yıl öncesine kadar yazı dünyasında adı bile geçmeyen Erika, senarist olan kocasının günün birinde ‘yazacağım’ dediği kitapla ilgili o kadar çok hikaye dinlemiş ki... Sonunda kocasının bir türlü yazamadığı kitabın yerine kendisi bir kitap yazmaya karar vermiş.

Cesaretini toplayarak “50 Ton Üçlemesi”ni yazan Erika, “Grinin Elli Tonu” ile kısa sürede o kadar büyük başarı yakaladı ki 2012’de 37 ülkede yayınlanarak Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi fenomen haline gelmiş kitapları solladı.

Erotizm, aşk ve kadın fantezileri üzerine kurulu olan roman 50 milyona yakın satış rakamına ulaşırken E.L.James kendi alanında en çok konuşulan yazar haline geldi.