HABERTÜRK

155 milyon liralık referandum


08 Eylül 2010

Biz bu referandumu neden yapıyoruz?
Millet olarak anayasa değişikliğine ihtiyacımız  olduğu muhakkak. Ama değişiklik toptan yapılmalı, öyle ucundan bucağından acık şeklinde değil... Hap gibi yutturulacak paket olarak da değil, toptan yapılmalıydı. Yıllardır Türkiye’nin önde gelen liderleri anayasa değişikliğine ihtiyacımız olduğunu söylemekteler iken, emrivaki neden?

+

Emrivaki ile yapılacak olan bu referandumun Türk milletine maliyetini biliyor musunuz? Tamı tamına harcamaların toplam bedeli 154 milyon 989 bin 528 lirayı bulmuş. Yani 155 milyon lira... Ceplerimizden alınan vergilerle yapılacak olan referandumdan “hayır” çıkarsa, milletin yüzde ellisinden fazlası bu paraları istemeden ödemiş olacak.
Çünkü “hayır” diyenler zaten sandığa gitmek istemeyenlerin çoğunluğunu oluşturacaklarından, referandumda da hükümetin anayasa paketine ret oyu vereceklerdir.
Ekonomik kriz nasılsa bizleri teğet geçti... Kim korkar referandumdan, sokağa atılan paralardan, kağıt parçalarından..?
Temmuz ayında 39 bin, 8 yılda 2.3 milyon kişi işsiz kalmış, bugüne kadar 1 milyon 972 bin 890 kişi işsizlik ödeneği almış, İŞ-KUR’a  38 bin 848 kişi ödenek için başvurmuş, kimin umrunda?
Önemli olan referandumda anayasa paketindeki değişikliklerin hepsinin kabul edilmesi öyle değil mi?

+

Biri bana açıklayabilir mi; çocuk istismarının önlenmesiyle, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun üyelerinin atama usulleri arasında ne gibi bir bağlantı var? Ya da memurlara toplu sözleşme          hakkı verilmesiyle Anayasa Mahkemesi üye sayısının nasıl bir bağlantısı olabilir?
Bütün bunlar toplanıp, nasıl oluyor da bana paket olarak sunuluyor?
Aradan seçme şansım olmadan...?

+

Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre İzmir’de 18 yaşını dolduran 59 bin 226 genç ilk kez oy kullanacakmış.
Ege’de ise ilk kez oy kullanma hakkına sahip gençlerin sayısı 149 bin 12 iken, İzmir genelinde 18-25 yaş arası toplam 450 bin 271 genç tercih kullanabilecekmiş. Yani İzmir’de 2009 yerel seçimlerinde 2 milyon 175 bin 174 kişinin oy kullandığı düşünülürse, bu referandumda oyların dörtte biri gençlere ait olacak.
Yetişkin olarak ben bu işin içinden çıkamazken, geleceğimize oy kullanacak olan bu gençler ne yaparlar dersiniz?