HABERTÜRK

01-01-2014


01 Ocak 2014

Yılın ilk günü ve ilk yazısı. Bu yazıyı yazmak o kadar zordur ki... Bugün şöyle bir hesap yaptım. Tam 15 yıldır köşe yazarıyım. Ve her yeni yılın ilk günü yani tam 15 kez bu durumla karşı karşıya kalmışım. Artık tecrübe kazanmış olmalıydım değil mi? Ama olmuyor işte... Her 365 günde bir aynı durum. Bilgisayarın başına oturduğumda “yılın ilk günü için ne yazılır?” diye her yıl yaptığım gibi yine uzun uzun düşündüm durdum. Türkiye’nin içinde bulundu şartları ve özellikle 2013 yılının son aylarında şahit olduğumuz olayları, önümüzde ki aylarda ki yerel seçim yarışlarını düşünecek olursak aslında yazacak o kadar çok şey var ki...

Gönül isterdi ki bugün sizlere her şey çok güzel olacak, etrafımızı pembe bulutlar saracak, Türkiye AB’ye girecek, işsizlik yok olacak, herkes zengin olacak gibi niyetlerle ve vaatlerle dolu sözler sarf edeyim. Ama ne mümkün... Yine de umudumuzu kaybetmeyelim. İnsanların yaşamak için illa ki “umut”ları olmalıymış. Umut yok olursa insanların hayata tutunacak hiç bir çabası, isteği kalmazmış. O zaman ne yapacağız? Umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına umut dolu bir yıl diliyorum. Kadınların araba kullanmasının ve erkeğin izni olmadan seyahat etmesinin yasak olduğu Suudi Arabistan’da bu durumu protesto etmek amacını taşıyan Tamador el-Yami isimli aktivist bir kadın, Cidde’de direksiyona geçerek araba kullanmış. Uluslararası ehliyet taşıyan el-Yami’nin bu özgürlüğü sadece 10 dakika sürmüş. Polis, önce kadının eşini olay yerine çağırmış, ardından uluslararası ehliyetine el koymuş. Suudi ehliyeti alana kadar da yola çıkmaması konusunda uyarılmış.

Haberi okuduğumda kendimi bir an el- Yami’nin yerine koydum. Fakat beynim anında olayı protesto etti. Benim gibi bütün gün arabanın tepesinde istediği yere giden, sürekli arabayla seyahat eden bir kadın sadece 10 dakika bu özgürlüğü yaşayabilecek... Böylesine dehşet verici bir olay, Mustafa Kemal Atatürk’e binlerce kez teşekkür etmem gerektiğini yeniden bana hatırlatmış oldu. Nur içinde yatsın. İyi ki var olmuş. Kadınlar adına yine, yeniden, yeni yılda, önümüzdeki yıllar adına binlerce kez teşekkürler.