Merhaba, benim adım Ayşem


Ekmel ve Esin Üçer’in kızı olarak İzmir-Karşıyaka’da 30 Eylül 1967 de dünyaya geldim. İlk öğretimimi Karşıyaka Cumhuriyet İlkokulunda tamamladım. Orta ve Lise eğitimimi İzmir Bornova Anadolu Lisesinde tamamlayarak BAL 85 MEZUNLARI arasında yerimi aldım. Ardından Hacettepe Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanarak ön lisans diploması alarak mezun oldum.

21 Ocak 1990’da Doktor Emin Yeğinboy ile evlenerek 7-Ekim-1991’de oğlum Kerem Saim Yeğinboy’u dünyaya getirdim. Bu süre zarfında Plastik ve Kalıp Sanayi ile uğraşan Üçer Kalıp ve Sanayi’nin sahibi babam Ekmel Üçer  ile çalışmaya başladım. Doktor eşimin görevi gereği bir yıl Afyon Kocahisar’da ,ardından da askerliği nedeniyle de 1 yıla yakında  Diyarbakır’da yaşadım.

Anlaşmazlıklarımız nedeniyle Nisan 2004’de oğlumun babası Dr.Emin Yeğinboy ile karşılıklı anlaşarak yollarımızı ayırdık.

Siyasi kimliğime gelince ;

97 yılında aktif siyaset hayatına başladım. Önce Demokrat Türkiye Partisi İzmir il Yönetim Kurulunda görev aldım. 98 seçimlerinde partim tarafından İzmir 1.Bölge 3. Sıra milletvekili adayı gösterildim. Ardından DTP (Demokrat Türkiye Partisi) İzmir İl Başkanı olarak 2001 yılına kadar görev yaptım. 2001 yılında Partinin başına Mehmet Ali Bayar’ın geçmesi ile beraber Ankara’da Genel İdare Kurulu’nda görev aldım. Orada Basın ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı görevinden tutun  çeşitli komisyonlarda görev aldım. Demokrat Türkiye Partisi’nin Anavatan Partisi ile birleşme süreçlerinde ,her iki partini DP adı altında birleştiği dönemlerde Ankara’da Genel İdare Kurulu’nda görev alarak aktif siyaset hayatıma devam ettim.

Aktif siyaset ile uğraşırken 2001 yılında sanayi alanında ki (Üçer Plastik ve Kalıp Sanayi , Üçer Kimya Sanayi ) çalışmalarımı babamın da kendini emekliye ayırması ile sonlandırdım. 1998 yılında amatörce başladığım köşe yazarlık hayatım ; Gazete Ege, Yeni Asır Gazetesi , Tercüman Gazetesi ve Temmuz 2018 ‘de yayın hayatına son veren Haber Türk gazetesinde ki yazılarımla  mesleğine dönüştü. Sadece Habertürk Gazetesi’nde kurulduğu günden kapanana kadar 1200’e yakın makalem yayınlanmış. Buna Gazete Ege , Yeni ASIR, Tercüman ve www.internethaber.com 'da  yayınlanan yazılarımı da ilave edecek olursak demek ki 3000’e yakın makale yazmış , çeşitli  röportajlara imza atmışım.

Ayrıca bir dönem www.haberkapisi.com isimli haber sitesini kurarak internet medyasına da el attım. Ve yine  www.bazaaristan.com isimli alışveriş sitesini açarak sanal dünyada ki ilk alışveriş sitelerinden birine sahip oldum. Zaman içinde yoğunluktan, yorgunluktan, hastalıklardan bu sitelerimi kapadım. Çünkü işinin başında durmadığın sürece başın dertten kurtulmuyor..

31 Ağustos 2007 yılında bu kadar yoğun tempo içinde 14 –Temmuz -2015’de vefat eden eşim Mete Kalyoncu ile evlenerek İzmir’den İstanbul’a taşındım.

Böylece İstanbul serüvenim başlamış oldu.

Rahmetli eşimin Medikal sektöründe olmasından yola çıkarak  İstanbul’da 2010 yılında Bebek semtinde  SHAPECENTER isminde ki Zayıflama ve Güzellik Merkezini açtım. 2013 yılında eşimin rahatsızlığının artması nedeniyle aktif Ticaret hayatıma son vererek iş yerimde ki bütün cihazlarımı  Yedi Tepe Üniversitesi’ne devrettim .Anlayacağınız girişimci ruhum beni hep bir şeyler yapmaya itmiş olsa da şanssızlıklar peşimi bırakmadı. 

Bugün halen daha İstanbul’da yaşıyor gözüksem de Pandemi nedeniyle kışları ağırlık Çeşme'de geçirmeye başladım..Rahat durur mu bu girişimci ruh ? www.gizlidolap.com.tr adında online alışveriş sitesi kurdum ve Çeşme/Alaçatı'da Gizli Dolap adını verdiğim şirin bir dükkan açtım.  

İzmir ,Çeşme ,Urla'da ki sığınaklarım Pandemi bahanesiyle beni İstanbul'dan koparmayı başardılar. Pandemi dönemi aslında birçoğumuzun hayatında önemli değişikliklere yol açtı. Şahsen ben de olumlu yönde... Öncelikle yazma arzum geri geldi. Yazarlık virüs gibi bir şey ,ama Covit-19 gibi tehlikeli değil. Tam tersi terapi diyebilirim . Yazılarıma bir süre önce kurduğum  www.aysemkalyoncu.com  da yeniden başlayarak ruhumu rahatlatmak ,sizlerle buluşmak benim en büyük mutluluğum şu sıralarda. Tabi bir de rahmetli dayıma verdiğim (Tarık Dursun K.)  sözü yerine getirmek üzere harekete geçtim.

Çok yakında onun arzu ettiği gibi kitabı olan bir yazar olarak karşınıza çıkacağım.  

Blogum dan da  yazmakta olduğum romanımın bazı bölümlerine  ,güncel yazılarıma , seyahatnamelerime  resimlerime ulaşabilecek beni izlemeye , okumaya devam edebileceksiniz