BASINDA BEN

ÖYKÜ GÜNLERİ 14. KEZ ’MERHABA’ DEDİ


13 Şubat 2016

Türk Edebiyatı’nın usta isimlerini okuyucularla buluşturan ve bu yıl 14.’sü düzenlenen İzmir Öykü Günleri’nin açılış töreni Konak Belediyesi’nin Selahattin Akçiçek Eşrafpaşa Kültür Merkezi’nde yapıldı.
Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 14.’sü düzenlenen İzmir Öykü Günleri açılış töreniyle başladı. Bu yıl ’Gençlik ve Barış’ temasının işlendiği öykü günlerinin açılış töreni ise Konak Belediyesi’nin Selahattin Akçiçek Eşrafpaşa Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törenin açılışına onur konuğu yazar Necati Tosuner’in yanı sıra çok sayıda yazar ve edebiyatsever katıldı. Üç gün sürecek etkinliğin ilk gününde geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden İzmirli edebiyat ustası Yazar Tarık Dursun K. da anıldı. Gazeteci ve yazar Lütfü Dağtaş’ın usta yazarın fotoğraflarından oluşan sergisinin de yer aldığı etkinlik Tahsin İşbilen’in ölümünden hemen önce Tarık Dursun K. ile yaptığı kısa filmin gösterimiyle başladı. Filmin ardından Tarık Dursun K.’nın yeğeni Ayşem Üçer Kalyoncu söz alarak dayısı Tarık Dursun K. adına yapılan etkinlik için Konak Belediyesi’ne teşekkür etti. Kalyoncu’nun ardından İzmir Öykü Günleri’nin ilk günü ’Yazar Tarık Dursun K. ve Edebiyatı’ konulu panele geçildi. Moderatörlüğünü yazar Şükran Yücel’in yaptığı panelde yazarlar Ahmet Önel, Aydoğan Yavaşlı, Özlem Fedai ve Hasan Özkılıç, Tarık Dursun K.’nın edebi yönünü ve birlikte yaşadıkları anıları anlattı. Programının ikinci oturumda ise bu kez Tarık Dursun K.’nın sineması konuşuldu. Yazar, yayıncı, koleksiyoner Kemal Özdemir ve yazar, fotoğraf sanatçısı Lütfü Dağtaş’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, Tarık Dursun K.’nın filmlerinden seçkiler gösterilerek sinemacı yönü ele alındı.
Edebiyatseverlerin ilgiyle izlediği panellerin ardından İzmir Öykü Günleri’nin onur konuğu olan Yazar Necati Tosuner okuyucularıyla buluştu. Yazdığı öyküleriyle pek çok ödül sahibi olan onur konuğu Tosuner, "Kendimin ardından söyleyeceğim tek söz kalmıştır. Kendi kulağını çekmeye bile boyu yetişmeyen adam hep en üst katlardaki düşlere yetişmeye çalıştı" diyerek yazın hayatında verdiği mücadeleye dikkat çekti. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a İzmir Öykü Günleri’nin devam etmesi için verdiği emekten dolayı teşekkür eden Tosuner, " Plastikten çeşmeler yaparsınız, alt geçitler yapamazsınız. Ancak plastikten yazar yapamazsınız. Bu yüzden öykü günleri devam etmeli" dedi.
"GENÇLİĞİN ENERJİSİNE VE BARIŞA İHTİYACIMIZ VAR"
İzmir Öykü Günleri’nin onur konuğu Necati Tosuner’e günün anısına çini işlemeli tabak ve çiçek takdim eden Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da, "Çok zor zamanlardan geçtiğimiz bugünlerde gençliğin enerjisine ve barışa çok ihtiyacımız var. Öyküyle soluklanmak herkese iyi gelecektir diye düşündük. İzmir’in üç gününün yazın dünyasıyla, edebiyatla, öyküyle dolu dolu olmasını sağlamak bizim için onurdur" diye konuştu. Edebiyat tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği 14. İzmir Öykü Günleri, onur konuğu Necati Tosuner’in fuayede kitaplarını imzalamasının ardından Timuçin Şahin Jazz Konseri ile son buldu. 14 Şubat’a kadar sürecek İzmir Öykü Günleri kapsamında Selahattin Akçiçek Eşrafpaşa Kültür Merkezi’nde çeşitli panel ve söyleşilerin gerçekleştirileceği bildirildi.

Kaynak