BASINDA BEN

Cindoruk’un denge vitrini


18 Mayıs 2009

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin vitrini oluşturan Genel İdare Kurulu (GİK) listesinde, yeni isimler ile teşkilatlar ve eski milletvekilleri arasında denge kurdu.  Önceki günkü DP kongresinde, Cindoruk’un genel başkanlığı almasının ardından GİK, Merkez Karar Kurulu ve Yüksek Haysiyet Divanı seçimleri yapıldı. Seçime tek listeyle gidildi. 
Cindoruk, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in etkisinin hissedildiği listede, DTP’de birlikte siyaset yaptığı Özden Özbilun, Muhtar Mahramlı, Adnan Turfan’ın yanı sıra Demirel’in prenslerinden Gökberk Ergenekon’a yer verdi. GİK’e, dış politika ve AB konusunda uzman olan emekli Büyükelçi Ümit Pamir, AB uzmanları Çağrı Erhan, Çınar Özen ve Sinan Ülgen’in seçilmesi de dikkat çekti. 

GİK’te dört kadın üye
Yazar Pınar Türenç, Türk Sanat Müziği bestecisi Pınar Köksal, Selma Acuner ve Ayşem Kalyoncu ile birlikte dört kadın üye GİK’e girdi. Rıdvan Özer, Orhan Keçeli, Salim Ensarioğlu, Ufuk Söylemez ve Halit Dağlı gibi DYP çizgisinin önemli isimleri de yönetime girdi. 
Listeye konulan ilginç bir isim olan 1941 doğumlu Muhammed Kelleci, 1979’da Diyanet’ten sorumlu Devlet Bakanı iken bir aşk skandalı nedeniyle istifa etmek zorunda kalmıştı.    
Cindoruk’un, partide toparlanmayı sağladıktan sonra ANAP ve merkezde bütünleşmeyi sağlamak için temaslara başlayacağı vurgulandı. Mesut Yılmaz’ın başbakanlığı döneminde danışmanı olan, DP GİK üyesi Aytun Çıray’ın, Yılmaz ile teması sağlayan isim olduğu öğrenildi. Merkezdeki birliği sağlamaya yönelik temaslardan olumlu sonuç alınması durumunda, sonbahar aylarında yeni bir kongre yapılmasının planlandığı ifade edildi.

Cindoruk’a tepki istifası
Bu arada Cindoruk’un genel başkan seçilmesine tepki gösteren DP Hatay İl Başkanı Cemal Güleryüz ve il yönetimi, partilerinden istifa ederek AKP’ye katıldı.

Kaynak