BASINDA BEN

Çeşme’ye ’anıt çeşme’


24 Kasım 2015

Turizm cenneti Çeşme’deki tarihi 3 çeşme; Hammaloğlu-Hafize Rabia Hatun Çeşmesi, Hacı Salih Ağa Çeşmesi ve Kaymakam Sadık Bey Çeşmesi hayırseverlerin desteğiyle restore edildi. Hammaloğlu-Hafize Rabia Hatun Çeşmesi önünde gerçekleşen açılışa, Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Vakıflar Bölge Müdürü Kenan İba, İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Yılmazer, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, katkı sağlayan hayırseverler, turizmciler ve ilçe esnafı katıldı.

Çeşme’de 41 tane tarihi çeşme bulunduğunu ifade eden Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, 28 tanesinin tescilli olduğunu, 11 tanesinin de restore edilmiş olduğunu söyledi. Tarihi çeşmelerin, ilçenin önemli bir değeri olduğunu kaydeden Başkan Dalgıç, bu değerleri yaşatmak için çalışma yürüttüklerini belirtti. Başkan Dalgıç, "Çeşme’ye bir anıt çeşme yakışır. Çeşme Belediyesi olarak, ilçemize gelen tüm ziyaretçilerimizin ’Çeşme hatırası’ olarak önünde fotoğraf çektireceği bir anıt çeşme yapmak için çalışma yürütüyoruz. Osmanlı mimarisi ya da güncel mimari kullanılarak yapılacak çeşmeyi proje yarışması sonucunda hayata geçirmeyi planlıyoruz. Umuyorum ki; 2019 yılına kadar Çeşme’ye çok özel bir anıt çeşme kazandırmış olacağız" dedi.

Açılışta hayırseverlerden merhum Mete Kalyoncu adına eşi Ayşem Kalyoncu’ya, Ertürk Turizm A.Ş. adına Nezihe Ertürk’e ve Mehmet Akpınar’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Kaynak