BASINDA BEN

'Bütünleşme Engellendi!'


23 Aralık 2011

Demokrat Parti üyeliğinden istifa eden Ayşem Kalyoncu ve Yunus Yunusoğlu, Yeni Asır Gazetesi'ne gerçekleştirdikleri ziyarette istifa nedenlerini açıklayıp DP'nin bugünkü durumunu değerlendirdiler.

  Kalyoncu ve Yunusoğlu, "Yeni oluşturulan GİK listesinde bugün Anavatan Partisi sembolik olarak neredeyse 5 kişi ile temsil edilmektedir. Şu anki mevcut partinin sadece adı Demokrat Parti'dir" dediler.

  Anavatan Partisi ve DP'nin bütünleşme sürecinin tüm kademelerinde görev aldıklarını belirten iki deneyimli siyasetçi, ülkenin kritik bir döneminde zoru başararak Anavatan Partisi ile DP'nin bütünleşmesini gerçekleştirdiklerini ifade ettiler.

"İSTEMEZDİK"

  Birleşme sürecinde yaşanan birçok olayın içinde yer aldıklarını belirten Yunusoğlu ve Kalyoncu, "Ne yazık ki bütünleşmenin altına el bombası konmasına bir türlü engel olamadık. Şu an DP adı altındaki parti ne yazık ki bizlerin görmeyi arzu etmediği bir oluşumdur. Şu an mevcut yönetiminde yer almak durumunda kalmış olan arkadaşlarımız da kongreden bugüne kadar geçen zaman içinde yaptıkları gözlemlerle aynı sonuca varmışlardır. Kongre öncesinde Hüsamettin Cindoruk'un kendisi de seçimler yaklaşırken taze bir kan arayışına girmiş, fakat çabaları boşa çıkmıştı. 78 yaşındaki bir insan taşın altına elini koyarken Genel Başkanlık için adı geçen hiçbir isim zoru başarma çabasını göze alamadı. Bütünleşme sonucunda Anavatan Partisi'nin bütün malları DP'nin bünyesine dahil edildi. Bugüne kadar Anavatan Partisi'ne emek vermiş, mülklerinin ve partililerinin haklarını savunmuş bütün partilileri 16 Ocak kongresinde tasfiye ettiler" dedi.

  Şu an ki mevcut partinin sadece adının Demokrat Parti olduğunu iddia eden Yunusoğlu ve Kalyoncu, "Düşündüğümüz merkezdeki bütünleşme sürecine hizmet etmeyen tamamen başka kulvara geçmiş bir partidir. Bu oluşum bütünleştiren Merkez sağ partileri toplayan bir oluşum değildir. Bugün burada 2 eski GİK üyesi yan yana durabiliyorsak demektir ki bizler attığımız ilk temellerde bu hareketi başlatmayı başarmışız. Şimdi de bu hareketimize 'Her şey Türkiye için' diyerek devam ediyoruz" diye konuştular.

Siyasete devam edecekler

  12 Haziran olarak belirlenmiş olan seçim tarihine 3 ay gibi kısa bir süre kaldığını belirten Yunusoğlu ve Kalyoncu, "Önümüzdeki süreç içinde bizlere katılan arkadaşlarımızın da görüşleri doğrultusunda meclis içinde olması gereken partilerden birine ağırlığımızı vereceğiz. Bu bizim vatan borcumuz. Hiçbirimiz siyaseti bırakmadık. Yıllardır İzmir siyasetine, İzmir'e, İzmirlilere bir şeyler verdiğimize inanıyoruz. Böyle bir harekette bulunmak en azından İzmir halkına karşı görevimizdir" dediler.  

Kaynak