BASINDA BEN

Ayşem Yeğinboy’un Özür Yazısı


13 Haziran 2007

2004 yılının en önemli olaylarından birisi de Leyla Zana ve arkadaşlarının serbest bırakılması olayıydı. Hükümet Avrupa Birliği adına bu adımları atarken şehit yakınları üzüntü içindeydi. Bazı şehit aileleri “Eğer terör duracaksa biz bağrımıza taş basarız” diyebiliyordu.

Her zaman olduğu gibi, bu gelişmeler medyada sulandırıldı. Leyla Zana ve arkadaşlarını neredeyse masum ve mağdur gösterecek haberler yapılmaya başlandı. Önemli köşe yazarları sanki bir yerden düğmeye basılmışçasına Leyla Zana ve arkadaşları için sempatik yazılar yazdılar.

“ En çok teknolojik gelişmelere şaşırdılar “ manşeti unutulamaz…

Hükümet üst düzeyde bu insanlarla görüştü. Siyasi parti başkanları ne yapacaklarını bilemedi. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu kendisini ziyaret eden Leyla Zana için “Çok yaşlanmış gördüm. Hapis hayatı Zana’yı çok fazla yaşlandırmış” dedi.

Muhsin Bey kendisi de “ taş medrese “ dediği mekanda uzun süre kaldığı için Leyla Zana’yı da o psikoloji içinde değerlendirdi. Muhsin Bey’i sevenler ve ona inananlar en çok bu sözüne tepki gösterdiler.

Ulusal basında ve Türk siyasetinde bunlar yaşanırken Ege’nin en önemli gazetesi Yeni Asır yazarı Ayşem Yeğinboy “Leyla Zana” başlıklı bir yazı yazdı. Yazı o günlerin gündeminde Leyla Zana ve arkadaşlarına sempatik yaklaşan yazı ve haberlerin modasına uygun hazırlanmıştı.

Yeni Asır bir çok ulusal gazeteden daha fazla satan Ege’nin en önemli gazetesi. Bünyesinde çalışan bir yazarının Leyla Zana ve arkadaşları için sempati içeren ince çizgide kaleme aldığı yazıyı daha dikkatli değerlendirmeliydi.

Diyelim ki o an değerlendiremedi veya gözden kaçtı ve yazı yayınlandı. Yayıncılıkta olmayan olaylar değil. Bunu da makul görebiliriz.

Konuyla ilgili bir gün sonra eleştirel bir yazı kaleme aldım. SehitlerÖlmez.Com sitesi antetli kağıdı ile tepkimizi Yeni Asır Gazetesine ilettik. Yazının dışarıdan nasıl göründüğünü ve “Şehit Yakınlarını” rencide ettiğini detaylı olarak yazdık.

İstediğimiz Ayşem Yeğinboy’un yazdığı yazı nedeniyle bir açıklama yapması ve Şehit Yakınları’ndan özür dilemesiydi. Yeni Asır Gazetesi ve Ayşem Yeğinboy’dan hiçbir tepki gelmedi.

SehitlerOlmez.Com, YerelGundem.Com , Liderler.Net ve DenizAjans.Com bünyesindeki 55 internet sitesinde eleştirimizi içeren yazımı yayınlamaya başladık. Ayşem Yeğinboy’a konuyla ilgili bir çok e-mail gitti ve site ziyaretçileri ile aralarında geçen yazışmaları Liderler.Net ve YerelGundem.Com haber sitelerinde yayınladık.

Bu gelişmeler karşısında ne Yeni Asır Gazetesi’nden ne de Ayşem Yeğinboy’dan hiçbir şekilde “açıklama, özür, pardon, yanlış anlaşıldım”ı içeren bir kelime gelmedi, Yeni Asır Gazetesi’nde yayınlanmadı.

Sadece Yeni Asır Gazetesi olaylardan rahatsız olduğu için “Şehit Aileleri , ve Şehit Mektupları ” içerikli bir yazı dizisi hazırladı.

Özür dilememek adına yapılmış olsa dahi verdiği mesaj anlaşılmıştı. Biz Şehit Aileleri’nin yanındayız acılarını paylaşıyoruz, ancak sizin gibi küçük yayın kuruluşlarını muhatap alarak özür dilemeyiz demek istiyorlardı.

Bizim yayın kuruluşu olma gibi bir iddiamız olmadığı için konuyu Türk Kamuoyu’nun dikkatine sunduk ve normal hayatımıza devam ettik.

Sitelerimizin ziyaret sayısının her geçen gün artması ve gündemin de son günlerde “ PKK Terörü ” konusunda yoğunlaşması nedeniyle, 2004 yılında yazdığımız tepki yazısı da daha çok okunarak Ayşem Yeğinboy ve Yeni Asır Gazetesine e-mail tepkileri olarak dönmeye başlamış.

Gelen mailler nedeniyle Ayşem Yeğinboy bir çok kez telefonla arayarak konudan “yeni” haberdar olduğunu ve 2004 yılındaki yazısının yanlış anlaşıldığını, kendisinin Milliyetçi, vatanperver bir insan olduğunu belirterek “Eğer bilmeyerek ve istemeyerek yazılarımla Şehit Yakınlarını üzdü isem özür dilerim” dedi. Ben de konuyu köşesinde yazması halinde mutlaka sitede yine yayınlayacağımızı belirttim.

Bugün ( 05 Nisan 2006) 2 yıldır beklenen açıklama Yeni Asır Gazetesi’nde yayınlandı. Ayşem Yeğinboy’a ağır geldiği anlaşılan yazıda, benim yazısından cımbızla çekiştirerek eleştirdiğimi de yazmış. Yazının burası yanlış. Ben o zamanki Ayşem Yeğinboy’un yazısını eleştirdiğim yazıda kendisinin makalesinden alıntı yapmamıştım; Yeni Asır Gazetesinin resmi internet sitesindeki orijinal makalesinin linkini vermiştim.

Bir yanlış da “ küfür, hakaret eden mailler ” cümlesi… Ayşem Yeğinboy’a tepkilerini ileten insanlar Türkiye’nin en elit insanları. Elleri kalem tutan, duygularını kalemiyle anlatabilecek eğitime ve birikime sahip insanlar. Bu insanların tepkilerini küfür ve hakaretle aktardıklarını ima etmek gerçekten üzücü…

Kaynak